Kolor sukni ślubnej… co wybrać? Ta kwestia niejednej panie młodej spędza sen z powiek. Czy ona musi być biała? Czy możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa? W DoWeddin jesteśmy całym sercem za Młodymi. Jeśli w dniu ślubu marzysz o sukni w ukochanym kolorze, mówimy TAK. Jeśli nie chcesz wybierać spośród klasycznych barw symbolizujących czystość, ten artykuł jest dla Ciebie.
Suknia ślubna w kolorze śnieżnej bieli, ecru, kości słoniowej, szampana… kilka słów
Ten paragraf będzie inny niż w pozostałych poradnikach, bo my dzisiaj nie będziemy rozmawiać o klasycznych odcieniach sukni ślubnej. Zanim jednak przejdziemy to bardziej ekstrawaganckich kolorów, zatrzymajmy się.
Klasyczna biel sukni ślubnej nie wzięła się bowiem z niczego. Dobrze znać zasady, zanim się je świadomie złamie 😉
Jeśli chcesz, możesz oczywiście od razu przejść do kolejnych akapitów, ale te kilka ciekawostek może pomóc Ci przekonać bliskich, że biel wcale nie była kolorem sukni ślubnej… od zawsze!
Historia sukni ślubnej jest znacznie bardziej złożona i sięga wieków wstecz.
Kolor sukni ślubnej na przestrzeni wieków
Starożytność i średniowiecze
- Starożytny Rzym. Panny młode nosiły długie białe tuniki zwane „stola” jako symbol czystości i nowego początku.
- Średniowiecze. W średniowieczu kolor sukni ślubnej nie był ustalony. Panny młode wybierały stroje w różnych kolorach, które miały podkreślić ich status społeczny i bogactwo rodziny. Najczęściej wybierano kolory jak czerwień, niebieski czy zieleń.
Renesans i nowożytność
Renesans. W tym okresie, bogactwo i przepych były ważniejsze niż kolor. Panny młode zamożnych rodów często nosiły suknie z bogatych tkanin, takich jak aksamit i jedwab, zdobione złotem i srebrem.
XVI – XVIII wiek. Biały kolor był często kojarzony z żałobą, dlatego też nie był powszechnym wyborem na ślub. W tym czasie panny młode nadal preferowały kolorowe suknie.
Przełomowy XIX wiek – ślub Królowej Wiktorii
1840 rok. Królowa Wiktoria z Wielkiej Brytanii wzięła ślub z księciem Albertem w białej sukni wykonanej z jedwabiu i koronki [1]. Ten wybór był rewolucyjny i znacząco wpłynął na przyszłe trendy ślubne.

Wybór królowej nie był przypadkowy, miał symbolizować czystość i niewinność, ale także był sposobem na promocję angielskiego przemysłu koronkarskiego.
Po ślubie królowej Wiktorii wiele kobiet zaczęło naśladować jej styl, a biała suknia zaczęła być postrzegana jako symbol luksusu i statusu.
XX wiek
Po II wojnie światowej biała suknia stała się bardziej dostępna dla mas dzięki rozwojowi przemysłu mody i wzrostowi zamożności społeczeństwa. W tym czasie biel zaczęła dominować w kulturze ślubnej na Zachodzie.
Była już nie tylko symbolem czystości, ale także nowego początku i nadziei na przyszłość.
Współczesność
Dzisiaj panny młode mają większy wybór stylów i kolorów sukien ślubnych. Biała suknia pozostaje jednak najpopularniejszym wyborem w wielu kulturach, choć coraz częściej pojawiają się też suknie w odcieniach kremu, kości słoniowej.
W innych kulturach to jednak nie biel jest klasycznym wyborem. Na przykład w Indiach tradycyjny kolor ślubny to czerwień, a w Chinach jest to kolor czerwony lub złoty, symbolizujące szczęście i pomyślność.
Różowa suknia ślubna
Pudrowy róż to jeszcze klasyka, tak jak kolor ecru, czy brzoskwiniowy… ale Ty pewnie myślisz o mocnym, charakternym odcieniu, prawda? Dobierz krój sukni ślubnej do swojej sylwetki, ale przede wszystkim skup się na tym, żeby sukienka się wyróżniała.

Różowy to częsty kolor sukni u gości, dlatego dobrze przemyśl krój oraz dodatki. Inaczej możesz zniknąć w tłumie, a przecież nie o to chodzi, prawda?
Niebieska suknia ślubna
Błękit (czy to ciemniejszy, czy jasny niczym niebo) to wyjątkowo wdzięczny kolor dla blondynek. Jeśli Twoja cera nie należy do idealnych, pomoże Ci też nieco zamaskować mankamenty (dzięki odbijaniu światła).

Warto mieć na uwadze krój, bo podobnie jak w przypadku różowej sukni, błękit to popularny kolor wśród gości. Ty jako przyszła panna młoda zdecydowanie możesz poszaleć. Idź do krawcowej i zaprojektujcie suknię marzeń!
Czerwona suknia ślubna
Szukałaś właśnie tej, prawda? Przyznaj się, nikomu nie powiem 😉 Czy czerwona suknia ślubna nie przystoi pannie młodej? Czy sprawisz, że wszystkie ciocie popadną w szaleństwo, a druhny poskręcają kostki? Jeśli dalej się wahasz, a marzysz właśnie o czerwonej sukni, to moja porada dla Ciebie: idź za głosem serca.

Czerwień to piękny, szlachetny kolor, który pasuje niemal każdej kobiecie (wystarczy dobrać odpowiedni odcień).
Czarna suknia ślubna
Ktoś mógłby powiedzieć, że pomyliłaś okazje, że czerń jest odpowiednia jedynie na własny pogrzeb. A jeśli masz jasną karnację, ktoś może porównać Cię do wampirzycy (i pewnie uznasz to za komplement!). Ktoś pewnie powie też, że czarny to czarny i nie ma odcieni… ale Ty wiesz, że to nieprawda!

W przypadku czerni kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku innych barw.
Najważniejsze pytanie, gdzie jej szukać?
Dobre miejsca to strony polskich projektantów, sklepy z sukniami wizytowymi, sklepy rockowo-gotyckie lub… krawcowa! Warto się do niej wybrać odpowiednio wcześnie i dobrać odpowiedni odcień i fason do Twojej urody i stylu ceremonii.
Suknia ślubna z drugiej ręki to również dobry pomysł. Piękne, wiktoriańskie lub gotyckie kreacje nie są tanie; czemu by nie oszczędzić?
Kolory sukien ślubnych – jak wybrać najlepszy?
Dobra stylizacja to taka, która podoba się Tobie. Drobna rada? Dobierz odcień do swojej urody. Odpowiedni kolor sukni powinien podkreślać Twoje walory, naturalnie uwydatniać kolor oczu i włosów. Jeśli Twój typ urody to Jesień postaw na ciepłe, ziemiste odcienie. Jesteś Zimą? Wybierz intensywne, kontrastowe i chłodne barwy. Dla Wiosny sprawdzą się cieplejsze i jasne barwy, a Lato lubi się z chłodnymi, stonowanymi i subtelnymi odcieniami.
Autorka: Katarzyna Ciesielska
Źródła:
1.https://historia.org.pl/2017/03/19/krolowa-wiktoria-pierwsza-panna-mloda-w-bieli/